BluePink BluePink
XHost
Servere virtuale de la 20 eur / luna. Servere dedicate de la 100 eur / luna - servicii de administrare si monitorizare incluse. Colocare servere si echipamente de la 75 eur / luna. Pentru detalii accesati site-ul BluePink.
ALBUM FOTO  .  EVENIMENTE   .  STIRI   .  CONTACT
HOME  | |  ISTORIC  | |  PROGRAM  | |  ORGANIZARE  |

Biserica Inaltarea Domnului

12 ianuarie 2014

Duminica 12 Ianuarie 2014, P.S. Iustin Sigheteanul a liturghisit si a predicat in Parohia ,,Inaltarea Domnului” din Municipiul Baia Mare. In cadrul Sfintei Liturghii, teologul Bogdan Alexandru Bancos a fost hirotonit intru diacon pe seama acestei parohii. Preoti slujitori la aceasta biserica sunt: Pr. Alexandru Buteanu - Inspector Eparhial si Pr. Prof. Dr. Marius Nechita - Director al Seminarului Teologic Ortodox ,,Sf. Iosif Marturisitorul” din Baia Mare.

28 mai 2009

Joi 28 Mai 2009, de Praznicul Inaltarii Domnului, P.S. Iustin Sigheteanul a savarsit Sf. Liturghie arhiereasca, de hram, la biserica “Inaltarea Domnului” din Baia Mare. Piatra de temelie a acestei biserici a fost pusa de catre P.S. Sa in anul 1997. In present lucrarile sant la acoperis. Paroh al acestei parohii este Pr. Alexandru Buteanu – Inspector Eparhial. Pana la 1 Iunie, alaturi de Parintele Buteanu a slujit Pr. Sorin Tomoioaga, care icepand cu 1 Iunie, a fost transferat la cerere, in Mun. Sighet, la biserica “Sf. Ap. Petru si Pavel” . Cu aceiasi dataa fost numit la “Inaltarea Domnului” pe postul II Pr. Prof. Dr. Marius Nechita, Directorul Seminarului Teologic “Sf. Iosif Marturisitorul” din Baia Mare. De praznicul Inaltarii Domnului a instalat pe noul preot in calitate de preot II, slujitor alaturi de Pr. Alexandru Buteanu.

Protopopiatul Ortodox Român Baia Mare, Str. Victor Babes Nr. 15 A
Biserica de zid în constructie „Înaltarea Domnului”- Baia Mare